Ogród zimowy ma wiele zastosowań i z różnych powodów możesz zdecydować się na niego, ale jednego możesz być pewien – jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i relaksu dla każdego miłośnika bliskości z przyrodą.
Ogród zimowy to najczęściej całkowicie przeszklone pomieszczenie połączone z domem lub stanowiące jego część. Ogród zimowy często nazywany jest oranżerią, werandą a niegdyś nosił nazwę pomarańczarni. Pierwsze ogrody były budowane już w XVI wieku i stanowiły ochronę przed warunkami atmosferycznymi dla egzotycznej roślinności. Obecnie pełni wiele funkcji, może stać się jadalnią, miejscem do relaksu, niektórzy w taki sposób doświetlają dom i hodują rośliny, wpuszczając tym samym część ogrodu na jesienne i zimowe dni.
Właściwie ogród zimowy można dobudować zawsze ale najlepiej jest i najtaniej planując go już na etapie budowy domu.
Jeśli przymierzacie się do budowy ogrodu zimowego, ważne jest już teraz zaplanowanie z której strony świata ma padać światło.
Dobra wiadomość dla wszystkich którzy marzą o ogrodzie zimowym, jest taka, że jeżeli powierzchnia planowanego ogrodu nie przekracza 35 metrów kwadratowych, to nie trzeba posiadać pozwolenia na jego budowę, jedynie wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy.
Najczęstszym materiałem który wykorzystuje się w konstrukcji ogrodów zimowych są aluminiowe profile izolowane termicznie, stosowane ze szkłem izolacyjnym, hartowanym, odpornym na warunki pogodowe.
Co jeszcze powinienem wiedzieć?
Ważnym elementem każdego ogrodu zimowego jest zadbanie o odpowiednią wentylacje konstrukcji (nawiewniki lub zapewnienie sobie możliwości otwierania okien, drzwi), należy pamiętać również o systemie odprowadzania wody, najlepiej ukrytym w konstrukcji (niektóre firmy nadal oferują rynny do odprowadzania wody), a także o dachu i jego nachyleniu, (musi być tak zaplanowany aby utrzymać ciężar śniegu, jednocześnie powodując, że nie gromadzi się nadmiernie). W ogrodach zimowych przyda się również ogrzewanie, często korzysta się z opcji ogrzewania podłogowego.