6 najczęstszych pytań o ogrody zimowe

Ogród zimowy ma wiele zastosowań i z różnych powodów możesz zdecydować się na niego, ale jednego możesz być pewien – jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i relaksu dla każdego miłośnika bliskości z przyrodą.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to najczęściej całkowicie przeszklone pomieszczenie połączone z domem lub stanowiące jego część. Ogród zimowy często nazywany jest oranżerią, werandą a niegdyś nosił nazwę pomarańczarni. Pierwsze ogrody były budowane już w XVI wieku i stanowiły ochronę przed warunkami atmosferycznymi dla egzotycznej roślinności. Obecnie pełni wiele funkcji, może stać się jadalnią, miejscem do relaksu, niektórzy w taki sposób doświetlają dom i hodują rośliny, wpuszczając tym samym część ogrodu na jesienne i zimowe dni.

Kiedy najlepiej się decydować na ogród zimowy?

Właściwie ogród zimowy można dobudować zawsze ale najlepiej jest i najtaniej planując go już na etapie budowy domu.

Jak zaplanować ogród zimowy?

Jeśli przymierzacie się do budowy ogrodu zimowego, ważne jest już teraz zaplanowanie z której strony świata ma padać światło.

  • Strona wschodnia to łagodne światło i umiarkowane temperatury, ta strona jest najczęściej rekomendowana i wybierana. Optymalnie naświetlona, idealnie sprawdzi się jako strefa do wypoczynku, lub jako jadalnia.
  • Strona zachodnia to duże nasłonecznienie latem a w okresie zimowym s kolei już niewielkie.
  • Część północna będzie trochę chłodniejsza, niewielkie nasłonecznienie ale równomierne, sprzyja dla stworzenia w tym miejscu pracowni.
  • Strona południowa to najdłuższy okres nasłonecznienia, również zimą, co umożliwia hodowanie egzotycznych roślin i cytrusów.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?

Dobra wiadomość dla wszystkich którzy marzą o ogrodzie zimowym, jest taka, że jeżeli powierzchnia planowanego ogrodu nie przekracza 35 metrów kwadratowych, to nie trzeba posiadać pozwolenia na jego budowę, jedynie wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy.

Z czego wykonany jest ogród zimowy?

Najczęstszym materiałem który wykorzystuje się w konstrukcji ogrodów zimowych są aluminiowe profile izolowane termicznie, stosowane ze szkłem izolacyjnym, hartowanym, odpornym na warunki pogodowe.

Co jeszcze powinienem wiedzieć?

Ważnym elementem każdego ogrodu zimowego jest zadbanie o odpowiednią wentylacje konstrukcji (nawiewniki lub zapewnienie sobie możliwości otwierania okien, drzwi), należy pamiętać również o systemie odprowadzania wody, najlepiej ukrytym w konstrukcji (niektóre firmy nadal oferują rynny do odprowadzania wody), a także o dachu i jego nachyleniu, (musi być tak zaplanowany aby utrzymać ciężar śniegu, jednocześnie  powodując, że nie gromadzi się nadmiernie). W ogrodach zimowych przyda się również ogrzewanie, często korzysta się z opcji ogrzewania podłogowego.