Ogród zimowy a pergola

Jeśli zastanawiacie się nad aranżacją swojego ogrodu i zorganizowaniem miejsca do wypoczynku, to przychodzimy z poradą. Opowiemy wam dzisiaj o różnicach między ogrodem zimowym a pergolą.

Ogród zimowy

Ogród zimowy to nic innego, jak dodatkowe pomieszczenie w domu. Nie jest ono jednak typowe. Cały urok ogrodu zimowego tkwi w tym, że jest to przeszklona przestrzeń. Decyzja o budowie tego obiektu podnosi atrakcyjność nieruchomości, cieszy oko właścicieli i robi piorunujące wrażenie na gościach.

Wielu martwi się o samą konstrukcję ogrodu zimowego i ogrzanie tegoż pomieszczenia. Odpowiedź na te wątpliwości jest prosta: nie ma się co bać! ? Gwarantujemy, że sama struktura jest bardzo stabilna – wytrzymuje obciążenia śniegu, wiatr, deszcze i słoty. Ogrzewa się je podobnie do innych pomieszczeń. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są ogrzewanie podłogowe lub promienniki ciepła.

Warto także wspomnieć, że jeśli planowany ogród zimowy nie przekracza 35 m2   to zgodnie z obowiązującym prawem budowanym nie wymaga osobnej zgody na budowę. Wystarczy zgłoszenie.

Pergola

Pergola to typowa budowla przydomowa przeznaczona do ogrodu. Ma ona postać zadaszenia, na przykład szklanego, nad tarasem, który stanowi estetyczny i praktyczny dodatek do nieruchomości. Cała konstrukcja wygląda tak, że na lekkich profilach aluminiowych ułożone jest zadaszenie.

Pergole są niezwykle estetycznym elementem domu i ogrodu, ale także bardzo praktycznym, ponieważ przedłużają sezon letni.

Ogród zimowy a pergola

Podstawową różnicą między ogrodem zimowym a pergolą jest ich funkcjonalność. Podczas gdy pergola jest typowym obiektem sezonowym, przeznaczonym do wypoczynku wiosenno-letniego, który de facto skutecznie przedłuża cieszenie się późnym latem, to ogród zimowy jest dodatkowym pomieszczeniem w domu, z którego korzysta się przez cały rok.

Kolejną cechą różniącą jest kwestia pozwoleń budowanych. Pergole nie wymagają dodatkowych dokumentów zezwalających na postawienie konstrukcji. Ogrody zimowe, które liczą powyżej 35 m2 już tak.

Ostatnią różnicą, o której warto wspomnieć jest sama konstrukcja. Z racji tego, że pergole są zadaszeniem tarasu stawia się je na lekkiej aluminiowej konstrukcji. Ogrody zimowe to integralne części domu, więc wymagają solidnych konstrukcji aluminiowych w połączeniu z odpowiednim oszkleniem.

Podsumowując, pergole są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią do aranżacji ogrodu zimowego. Szklany dach pergoli, który jest naszą specjalnością, pozwoli przedłużyć sezon, doświetlić pomieszczenia w domu i zwyczajnie cieszyć oko właścicieli i gości. Ogrody zimowe to dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą przez cały rok, niezależnie od pogody, a także poszukują mniej standardowych rozwiązań disignerskich do aranżacji gabinetu, jadalni czy miejsca odpoczynku.