Projektowanie ogrodów zimowych

Ogród zimowy to marzenie wielu osób. Niezależnie czy mieszkasz w zielonej okolicy, czy na obrzeżach dużego miasta, wzbogać swoją rezydencję o budynek kubaturowy. Zalety ogrodu zimowego to przede wszystkim powiększona przestrzeń użytkowa domu i popraw bilansu cieplnego. Ogrody zimowe budujemy od ponad 30 lat i niezmiennie podczas ich tworzenia towarzyszu nam uczucie spełnienia. Każda realizacja to dla nas nowe wyzwanie, któremu staramy się jak najlepiej sprostać.

Budowa ogrodu zimowego — kwestie prawne

Zanim zdecydujesz się na budowę ogrodu zimowego, zapoznaj się z kwestiami prawnymi. Jeśli powierzchnia, którą chcesz zabudować, nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie musisz mieć pozwolenia na budowę ogrodu zimowego.

Ogród zimowy najczęściej buduje się wraz z domem lub dobudowuje do już istniejącej rezydencji. Jednak, jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, koszty budowy całkowitej zmniejszysz o 20%.

Ogrody zimowe, czyli miejsca wypoczynku i relaksu

Ogrody zimowe pierwotnie były nazywane oranżeriami. W XVIII wieku służyły jako pomieszczenia, gdzie przechowywano rośliny tropikalne. W XIX wieku stały się integralnymi częściami domu. Na początku XX wieku na chwilę zapomniano o nich po to, aby w połowie XX wieku powróciły w nowej odsłonie. Obecnie ogród zimowy zbudowany z aluminium, drewna czy PCV nie wzbudza zdziwienia.

W ogrodzie zimowym (jeśli będzie odpowiednio ogrzewany) możesz przebywać cały rok. Jeśli zbudujesz go od strony południowej, posłuży Ci do hodowli egzotycznych roślin i kwiatów. Ogrody zimowe stawia się przy ścianie budynku, który już istnieje. Dlatego warto przemyśleć rozmieszczenie drzwi i okien.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewany ogród zimowy, zyskasz pomieszczenie do całorocznego wypoczynku. O każdej porze roku będziesz podziwiać spektakl natury: wirujące w mroźnym powietrzu płatki śniegu, spadające z drzew kolorowe liście lub rozkwitające kwiaty i krzewy. Ogrody zimowe to miejsca idealne do spotkań towarzyskich. W pomieszczeniu zaadaptowanym na jadalnię możesz urządzić wigilię, jednocześnie skupiając wokół siebie członków najbliższej rodziny.

Ogród zimowy — projekt, który warto przemyśleć

Zanim pomyślisz o ogrodach zimowych jako miejscach wypoczynku, warto, abyś odpowiedział sobie na kilka pytań. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę z tego, czy chcesz powiększyć przestrzeń użytkową domu, czy zależy Ci na uatrakcyjnieniu architektury budynku. Kolejna kwestia to odpowiedź na pytanie, czy chcesz, aby ogród zimowy poprawił bilans cieplny domu, stając się wnętrzem ogrzewanym. Pozostaje jeszcze pytanie o roślinność. Większość gatunków najlepiej hoduje się, kiedy budynek znajduje się od strony południowej. Strona zachodnia, wschodnia lub północna nie zawsze zapewniają idealne warunki do ich wzrostu.

Teraz musisz jeszcze przemyśleć, jaką funkcję będzie pełniło dodatkowe pomieszczenie w Twoim domu. Możesz zaadaptować je na:

  • salon,
  • jadalnię,
  • gabinet lub bibliotekę,
  • pokój do zabawy bądź wypoczynku.

Oczywiście wiele zależy tu od wielkości ogrodu zimowego, jednak nie zalecamy, abyś budował ogród, który ma mniej niż 10 metrów kwadratowych.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Lokalizacja ogrodu zimowego także ma znaczenie. Strona wschodnia idealnie nadaje się na jadalnię lub gabinet. Pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione w godzinach porannych, natomiast nadmierne promieniowanie nie będzie przeszkadzało wtedy, kiedy będziesz pracował lub odpoczywał.

Strona południowa z kolei jest najbardziej nasłoneczniona, dlatego elementem koniecznym będą przesłony zacieniające. Słońce w nadmiernej ilości mogłoby prowadzić do przegrzania i przez to niszczenia roślinności. Zwróć też uwagę na kąt nachylenia dachu. Jeżeli chcesz, aby pomieszczenie skupiało w sobie ciepło dla całego domu, najlepiej wybrać nachylenie na poziomie 55-65 stopni.

Wnętrze od strony zachodniej wyjątkowo mocno nagrzewa się w porze popołudniowej. Dlatego niezbędna jest odpowiednia wentylacja i zacienienie.

Strona północna jest najzimniejsza i najmniej nasłoneczniona, więc ogród zimowy usytuowany od północy doskonale nada się na gabinet, bibliotekę lub atelier.

Ogród zimowy z profili aluminiowych wypełnionych szkłem

Ogrody zimowe, które tworzymy to profile aluminiowe wypełnione szkłem lub poliwęglanem. Aluminium jest surowcem na miarę XXI wieku, dlatego nie mogło go zabraknąć wśród naszych materiałów budowlanych. Na czym polega jego fenomen? Jest trzykrotnie lżejsze od żelaza i stali, co jednak nie wpływa negatywnie na jego właściwości. Jest wręcz przeciwnie. Aluminium jest trwałe i wytrzymałe, więc kiedy je zastosujemy, zyskasz gwarancję, że Twój ogród zimowy to inwestycja na lata. Aluminium to także materiał niezwykle plastyczny. Dodatkowy budynek kubaturowy, jaki dla Ciebie zbudujemy, może dlatego powstać na planie koła, kwadratu czy prostokąta (w zależności od kształtu i stylistyki istniejącego domu).

Na tym jednak nie kończą się zalety aluminium. Surowiec jest także ekologiczny. Podczas jego przetwarzania wykorzystuje się o 95% mniej energii niż podczas jego wytworzenia pierwotnego. Ponadto profile aluminiowe malujemy na wybrany przez Ciebie dowolny kolor z palety RAL. Możesz więc zyskać ogród zimowy, jaki tylko sobie wymarzysz.

Wiesz już, jak zaprojektujemy dla Ciebie ogród zimowy. Nasze doświadczenie sprawia, że zyskujemy nowych klientów, jak i utrzymujemy dobre relacje z dawnymi. Jesteśmy zawsze tam, gdzie potrzebujesz wsparcia w budowie małej architektury. Nasza rodzinna firma oparta jest na dwóch solidnych filarach-ojcu i synu, ponieważ wierzymy, że w rodzinie jest siła. Jeśli sobie zażyczysz, zabudujemy Twój balkon lub taras i tam urządzimy ogród zimowy. Postawimy budynek o solidnych fundamentach, zabezpieczony przed wilgocią (wywołaną na przykład skraplaniem pary wodnej), odporny nawet na trudne warunki pogodowe. Czego chcieć więcej?

Zapraszamy!